آرد مالت روشن

برای تهیه آرد مالت با رنگ روشن ، مالت رنگ روشن با فعالیت دیاستاتیک قوی را آسیاب نموده و از الک با مش ریز می گذرانند تا کاملا” یکنواخت شود. این محصول برنگ سفید شیری ،دارای آرومای ملایم مالت و فعالیت آنزیمی بسیار مطلوب می باشد. افزودن آرد مالت برای خمیرنان موجب شکسته شدن نشاسته و پروتئین موجود در خمیر گردیده و لذا موجب تسریع ورآمدن خمیر و بطور کلی تخمیر در نان میشود. بعلاوه تشدید تخمیر عطروبوی نان را نیز تشدید می کند.آرد مالت ضمنا” درطولانی شدن ماندگاری نان هم موثر است.

از آسیاب نمودن دانه های مالت روشن تولید می شود.این پودر فعالیت دیاستاتیک بالایی دارد (فعالیت آنزیمی بالایی دارد). و یک گزینه بسیار مناسب جهت بهبود خواص نان می باشد. زمانی که به خمیر نان اضافه شود آنزیم های طبیعی آن، نشاسته را شکسته و قندهای کوچکتری مانند مالتوز و سایر قندهایی که به عنوان غذای مخمر هستند، را تولید می نماید که عملکرد مخمرها را در طول فرآیند تخمیر افزایش می دهد، در نتیجه مخمر کمتری مورد نیاز است. همچنین این پودربه خاطر کمک به ور آمدن سریعتر و بهتر خمیر، سبب نرمی و افزایش حجم نان (پف کردن) می گردد و عطر و طعم مطلوبی به نان می دهد.

استفاده از پودر مالت در تهیه نان تیره چاودار به خصوص نان با دانه ی کامل بسیار مفید است. عصاره ی مالت را میتوان با پودر مالت جایگزین نمود اما به علت طعم شیرین شربت عصاره ، این کار را باید با دقت  انجام داد